Zaļais purvs
Zaļais purvs atrodas Engures novada Smārdes pagastā. Tā platība ir 1586 hektāri un tā lielāko daļu (1047 hektārus) aizņem augstais sūnu purvs.
Pagājušā gadsimta vidū Zaļajā purvā veica kūdras ieguvi, nosusināja purva rietumu malu un izraka un padziļināja Smirdgrāvi (Sēra grāvi), kas purva ūdeņus novada Slocenē.
Zinātnieku pētījumi atklāja, ka Zaļais purvs ir viens no Ķemeru apkārtnes purviem, zem kuriem veidojas sērūdeņraža minerālūdeņi. Tādēļ 1960. gadā kūdras ieguvi pārtrauca, un Zaļais purvs tika iekļauts Ķemeru kūrorta sanitārās aizsardzības zonā.
Pārtraucot kūdras izstrādi, beidza arī ūdens atsūknēšanu no kūdras karjeriem. Karjeru vietā izveidojās Zaļā purva ūdenskrātuves. Neraugoties uz to, ka kūdras ieguve ir pārtraukta, nosusināšanas sistēmas turpina ietekmēt purva ūdens režīmu. Augstais sūnu purvs kūdras karjeru apvidū ir degradēts un nespēj pats atjaunoties, aizaug ar mežu un purvam raksturīgās sugas, piemēram, sfagni, dzērvenes un rasenes, izzūd.

Kūdras izstrāde Smārdes apkārtnes purvos 20. gadsimta 50. gados.
Foto no Edgara Krūmiņa ģimenes fotoarhīva

Zaļais purvs šobrīd. Meliorācijas grāvji aizvada prom ūdeni, tādēļ izzūd purvu veidojošās sūnas – sfagni. Purvs pārstāj augt un veidot kūdru, un aizaug ar kokiem. Rezultātā veidojas ne īsti purvs, ne īsti mežs.
Foto: Agnese Priede
Zaļais purvs kartēs

Zaļais purvs 1911. gadā.
Karte: Galv.Štāba ģeodēzijas-topogrāfijas daļas 1928. gada izdevums pēc 1911. gada uzņēmuma.

Zaļais purvs šobrīd. Purva rietumu daļu šķērso kūdras izstrādes karjeri un nosusināšanas grāvju tīkls.
Karte: Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūra.